Hasonló a helyzet Európában is, ahol a vállalkozások az extraprofit miatt sokkal védettebbek voltak a költségsokktól, mint a munkavállalók. A tiszta, infláción túli nyereség az EU-s cégek esetében 1 százalékkal haladta meg a járvány előtti szintet, miközben a munkavállalók bérezése két százalékkal maradt el a várttól. Önmagában ez nem lenne meglepő, hiszen a fizetésemelkedés mindig lassabban reagál a költségsokkokra, ám a járvány és a háború hatásai miatt a kompenzációk látványosabban maradtak el, olyannyira, hogy a munkavállalói bérek reálértéke a tavalyi év folyamán 5 százalékkal csökkent.
Az idei első negyedév eredményei ugyan a kapzsinfláció lassulását mutatják, a folyamat újbóli beindulása ismét inflációnövekedést generálhat. Az elkerülhetetlen fizetésemelések ugyanis egyetlen kérdést vetnek fel: benyelik-e az összeget a vállalatok úgy, hogy közben megint nem nyúlnak az áremelés eszközéhez, vagyis: ragaszkodnak-e az extraprofithoz akkor is, amikor nagy összegű kiadásaik lesznek a bérek tekintetében?
Merre tovább?
Ha az idei első negyedéves adatokat vesszük alapul, és a nominálbérek 4,5 százalékos ütemben nőnek az elkövetkezendő két esztendőben, a munkatermelékenység pedig változatlan marad, a vállalkozások nyeresége nagyjából a világjárvány előtti szintre fog visszaesni. Ebben az esetben teljesülhet az EKB célja, a 2 százalék körüli infláció 2025-re.
Amennyiben a jövedelmek ennél nagyobb mértékben emelkednének (ahhoz, hogy a reálbér a járvány előtti szintre térjen vissza, legalább 5,5 százalékos rátával kell számolni), a profithányadnak az 1990-es évek közepe utáni időszak legalacsonyabb szintjére kell süllyedni ugyanezen cél elérése érdekében.
A vállalkozások egyik verziónak sem fognak örülni. Az elmúlt hónapokban tapasztalható bérnövekedés fordított arányban áll az áremelkedéssel, ami nyilvánvaló kérdés elé állítja a munkáltatókat: újra emelni kezdik az árakat, ezzel tovább gerjesztve az inflációt, vagy elfogadják a profitcsökkenést, visszafordítva a folyamatot?